Tiskové středisko ČBK

Subscribe to zdroj Tiskové středisko ČBK
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 2 hodiny 37 min zpět

A pak že prý nejsou …

15. Listopad 2018 - 17:00
Čtvrteční den byl bohatý na události spjaté s novými varhanami pro dva významné tuzemské chrámy. Byla odtajněna vizuální podoba nových varhan chystaných pro svatovítskou katedrálu na Pražském hradě a svůj hotový královský nástroj dnes představila svatohorská bazilika nad Příbramí.

17. listopad 2018: Za dar svobody se modleme společně

15. Listopad 2018 - 15:56
Na tuto sobotu připadá Den boje za svobodu a demokracii. Bude 17. listopadu. V téměř každé diecézi bude při různých příležitostech možné děkovat za dar svobody. Využijme toho.

Zemřela Zdeňka Hledíková, velká znalkyně českého církevního středověku

15. Listopad 2018 - 14:15
Ve věku 80 let zemřela úterý 13. listopadu 2018 významná historička a archivářka prof. Zdeňka Hledíková. Přední odbornice na církevní dějiny středověku a pomocné vědy historické. Tato někdejší ředitelka Českého historického ústavu v Římě, která měla přístup i do vatikánského soukromého archivu, rovněž v novém tisíciletí působila na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Informace o posledním rozloučení zatím nejsou k dispozici.

Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

15. Listopad 2018 - 13:00
Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.

Čtvrtstoletí Světového dne obětí dopravních nehod. Aktuální téma na neděli

15. Listopad 2018 - 13:00
Při setkáních na Plzeňsku, v Praze a Moravské Chrastové na Svitavsku si také lidé u nás v neděli připomenou oběti dopravních nehod. Listopadový světový den vzpomínky na ně existuje již 25 let.

Rozhovor s novým českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou

15. Listopad 2018 - 12:00
Českou republiku reprezentuje od května ve Vatikánu nový velvyslanec. Stal se jím Václav Kolaja, který v září předal papeži Františkovi pověřovací listiny. Z rozhovoru s ním se dozvíte, jaký byl jeho vstup do nové funkce, jaké jsou jeho dojmy ze setkání s papežem Františkem, ale také informace o jeho kořenech. Navštívili jsme jej přímo v Římě.

Papež František se dnes setkal s izraelským prezidentem

15. Listopad 2018 - 10:00
Papež František dnes přijal na audienci izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. Ten se pak následně setkal s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem a sekretářem pro mezinárodní vztahy Paulem Richardem Gallagherem. Setkání se uskutečnilo při příležitosti 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Izraelem.

Papež František: Pomluvy zabíjejí, křesťan má svědčit pravdou a láskou

14. Listopad 2018 - 15:30
Cyklus katechezí o Desateru dnes pokračoval osmým přikázáním „Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému“. Papež František zdůraznil, že tam, kde je lež, tak tam není láska. Proto ty, kteří pomlouvají, přirovnal papež k teroristům, neboť jazyk může zabíjet jako nůž.

Katolický týdeník: Drony skenují dřevěné kostely

14. Listopad 2018 - 14:45
Kolem dřevěných kostelů v ostravsko-opavské diecézi je živo, létají tu drony a snímá je skener.

Světový den chudých je i výzvou ke konkrétní pomoci

14. Listopad 2018 - 13:00
Neděle 18. listopadu 2018 bude také ve znamení Světového dne chudých. Na potřebné můžeme pamatovat při modlitbě, ale lze se zapojit i do konkrétní pomoci. Využít můžete třeba nabídku Charity ČR.

Vatikán bude hostit konferenci o klimatických změnách

14. Listopad 2018 - 11:00
Konference pod názvem „Klimatické změny, zdraví planety a budoucnost lidstva“ se uskuteční zítra ve Vatikánu. Mezi panelisty budou experti z celého světa a má být přípravou na 24. zasedání Konference stran (COP24) Rámcové konvence OSN o klimatických změnách, která se bude v prosinci tohoto roku konat v polských Katovicích.

V březnu 2019 navštíví papež Maroko

13. Listopad 2018 - 15:00
Tiskové středisko Svatého stolce dnes informovalo o tom, že v březnu 2019 navštíví papež František Maroko. Bude to jeho 27. zahraniční apoštolská cesta.

Papež František pozval na nedělní oběd 3.000 chudých

13. Listopad 2018 - 14:00
V Římě vrcholí přípravy na druhý Světový den chudých, který si budeme připomínat již tuto neděli 18. listopadu. Na náměstí sv. Petra vyrostla provizorní nemocnice pro ty, kteří se ocitli v obtížích, a celý tento týden jim poskytuje bezplatnou pomoc. V neděli bude sloužit papež František v bazilice sv. Petra mši svatou pro chudé a po ni bude následovat společný oběd, na který papež pozval cca 3.000 chudých. K papežovu poselství se připojuje i Charita Česká republika.

Betlémské světlo 2018. Již potřicáté

13. Listopad 2018 - 14:00
V neděli 16. prosince 2018 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou první zájemci odnést domů. Další organizace šíření Betlémského světla ve farnostech a obcích již záleží na místních podmínkách. Je možné ho uchovávat na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků. Zájemci si pro něho mohou přijít sami nebo – zejména starší – mohou požádat o jeho přinesení domů.

Benefiční koncert pro svatovítské varhany živě na ČT2

13. Listopad 2018 - 11:45
Benefiční koncert přímo ze svatovítské katedrály bude v pátek 16. listopadu 2018 od 20.00 živě vysílán na kanále ČT2 České televize. Formou dárcovské SMS tak budou moci i diváci u televizních obrazovek podpořit dostavbu varhan pro tento chrám na Pražském hradě. 

Papež František: Věda musí pomáhat integrálním rozvoji člověka

13. Listopad 2018 - 8:00
Papež František přijal na audienci členy Papežské akademie věd, kteří se v těchto dnech sešli ve Vatikánu na svém pravidelném plenárním zasedání. Poděkoval jim za jejich úsilí při řešení současných globálních problémů, které sužují lidstvo.

Peníze z ČR pomohou křesťanům na Blízkém východě s obnovou domů

12. Listopad 2018 - 18:00
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se spolu s dalšími lidmi vydal minulý týden do Iráku, aby zmapoval potřeby obyvatel v městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu. Peníze vybrané mezi českými věřícími mimo jiné pomohou místním křesťanům při opravě domů.

Již známe program RedWednesday v Praze. Kdo se přidá?

12. Listopad 2018 - 15:15
Letos poprvé si i v České republice chceme připomenout lidi z celého světa, kteří jsou pronásledovaní pro svoji víru. Učiníme tak prostřednictvím kampaně Červená středa (#RedWednesday), která se bude konat 28. listopadu 2018. Představujeme pražskou část programu; jako pozvánku, ale i jako povzbuzení pro další zájemce z dalších měst a obcí v ČR.

Český rozhlas opět vydává noty k České mši vánoční J. J. Ryby

12. Listopad 2018 - 13:15
Hudební vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu se rozhodlo znovu vydat jeden z klenotů české hudby, pocházející z rožmitálského kúru. Noty k České mši vánoční J. J. Ryby tak chce obnovit a zpracovat i pro další generace; a to hned ve třech provedeních - v původním znění, pro komorní obsazení a v podobě klavírního výtahu.

Vatikán vyzval k důslednému boji proti obchodu s lidmi

12. Listopad 2018 - 12:00
Arcibiskup Bernardito Auza, stálý pozorovatel Vatikánu při OSN, vystoupil na konferenci týkající se přijetí opatření proti obchodu s lidmi a modernímu otroctví. Prohlásil, že díky aktivitám nejrůznějších iniciativ došlo k výraznému pokroku v této oblasti, přesto však raketově stoupá počet osob, které jsou sexuálně zneužívány, zotročovány nebo jsou prodávány jejich orgány.

Stránky