Agregátor zdrojů

Máme ještě vůbec radost z lásky?

Tiskové středisko ČBK - 3 hodiny 22 min zpět
V politicko-společenské diskusi se u nás nyní objevuje několik témat nějakým způsobem spjatých s rodinou. Mluví se o tradici a modernitě; o existenci dvou nesmiřitelných táborů, různých pojetích apod. Jak z toho ven? Dobrým čtením pro tyto dny se nám jeví dokument (exhortace) papeže Františka z roku 2016 o manželství a rodině, Amoris Laetitia. Proč? Text mj. obsahuje kapitolu Realita rodin a životní výzvy s podkapitolou Některé výzvy. Právě tento popis situace "nohama na zemi" (AL 6) s využitím výstupů dvou biskupských synod nám může dát v současné situaci podněty k promýšlení. Podívejme se na ni proto blíže.

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. června 2018

Tiskové středisko ČBK - 18. Červen 2018 - 10:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Programové tipy Radia Proglas na 25. týden 2018

Tiskové středisko ČBK - 16. Červen 2018 - 15:00
V týdnu od 18. do 24. června zachytíte na vlnách Proglasu například další díl seriálu 100 let Československa – 100 let české dechovky a přímý přenos autorského pořadu Magdaleny Múčkové Desatero z Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice 2018.

Svatý stolec vyzývá k podpoře a ochraně rodin a seniorů

Tiskové středisko ČBK - 15. Červen 2018 - 17:00
Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN, vystoupil na semináři o ochraně rodiny a lidských právech seniorů. Vatikán žádá, aby vláda a společnost podporovala a chránila identitu rodiny jako společenství osob, kde jsou chráněna práva všech, včetně seniorů.

Je červen. Přichází čas nových kněží

Tiskové středisko ČBK - 15. Červen 2018 - 11:00
Červen svádí k myšlenkám na to, co budeme dělat v červenci a srpnu; často tedy přemýšlíme o tom, jak budeme nepracovat. Před časem odpočinku ale bývá v církvi docela rušno. Jednou z příčin tohoto jevu je, že se blíží kněžská a jáhenská svěcení v diecézích. Zmapovali jsme je pro vás.

Dílo Mary’s Meals je už i v České republice

Tiskové středisko ČBK - 15. Červen 2018 - 11:00
V České republice byla založena pobočka charitativní organizace Mary’s Meals (Mariino jídlo). Myšlenkou tohoto hnutí je dát dětem v nejchudších zemích světa jedno jídlo denně tam, kde se vzdělávají, neboť to znamená zajistit jim lepší budoucnost. Iniciátorem díla Mary’s Meals, které dnes živí více než 1,26 miliónu dětí po celém světě, je Skot Magnus MacFarlane-Barrow, jenž bude hostem na letošní Katolické charismatické konferenci v Brně. Stát se podporovatelem tohoto díla může prakticky každý, neboť náklady na jídlo pro jedno dítě na celý školní rok představují pouhých 421 Kč.

Katolický týdeník: Jak ve Svitavách chystají primici?

Tiskové středisko ČBK - 14. Červen 2018 - 17:30
Čtyři primice za poslední dvě dekády. Takovou bilancí se nemohou pochlubit ani mnohem větší farnosti, než je ta ve Svitavách.

Papež František očima Václava Malého

Tiskové středisko ČBK - 14. Červen 2018 - 15:00
Před třemi lety vyšla encyklika Laudato si´ (Buď pochválen), jež je považována za první encykliku zcela napsanou papežem Františkem. Nad tím, jaké nové myšlenky a činy přinesl papež František během svého zatím pětiletého pontifikátu, se zamýšlel biskup Václav Malý ve své přednášce pořádané ČKA ve Vysokém Mýtě.

Papež František: Migrace může společnost obohatit

Tiskové středisko ČBK - 14. Červen 2018 - 13:00
Migranti mohou obohatit společnost, která je přijme. A měli bychom mít na paměti, že se jedná o lidi, nikoliv pouhá čísla ve statistikách. To říká papež František ve svém poselství, které zaslal na 2. Konferenci o mezinárodní migraci. Tu spoluorganizoval Svatý stolec a mexická vláda.

U Přerova bude šance připomenout si poválečný masakr nevinných

Tiskové středisko ČBK - 14. Červen 2018 - 12:30
Na kopci zvaném Švédské šance poblíž Přerova bude v neděli 17. června 2018 požehnán kovaný kříž, který v sobě nese krutou symboliku – díry po výstřelech… Připomene tak hromadnou vraždu, která se zde odehrála v noci z 18. na 19. června 1945 a při níž bylo zastřeleno 267 nevinných lidí.

Dopis kardinála Duky brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi

Tiskové středisko ČBK - 13. Červen 2018 - 18:00
Zveřejňujeme dopis, který zaslal kardinál Dominik Duka OP brněnskému primátorovi Ing. Petru Vokřálovi ohledně odmítnutí převzetí záštity českých a moravských biskupů nad festivalem Re:publika.

ČBK a Charita ČR: Pětina mladých je ohrožena chudobou

Tiskové středisko ČBK - 13. Červen 2018 - 17:00
Podívat se blíž na mladé ohrožené chudobou i jejich největší potíže a také zjistit, nakolik jsou zažité představy o chudobě pravdivé, to byla základní motivace k provedení průzkumu, který zrealizovala Charita Česká republika a Česká biskupská konference. Potvrzuje se, že klíčové problémy pro mladé představují otázky bydlení, zadluženosti a přístupu k zaměstnání. Průzkumu se účastnilo zhruba 800 mladých lidí ve věku 18 až 30 let.

Českobudějovická diecézní Charita již je pod novou střechou

Tiskové středisko ČBK - 13. Červen 2018 - 16:00
Sociální služby v jednom místě začíná nabízet Diecézní charita České Budějovice. Nové pracoviště 12. června 2018 požehnal diecézní biskup Vlastimil Kročil.

Papež František: nespokojme se s průměrností

Tiskové středisko ČBK - 13. Červen 2018 - 16:00
Při pravidelné středeční audienci začal papež František nový cyklus katechezí, které se budou věnovat přikázáním Desatera. Úvodní evangelium o mladíkovi, který se ptá Mistra, co má udělat, aby měl podíl na věčném životě (Mk 10 17-21), nastínilo téma dnešního zamyšlení nad plností života. Papež zdůraznil, že se nelze spokojit s průměrností, ale život je potřeba žít, přijímat vlastní limity, a ne pouze přežívat a žít život zaměřený jen na sebe.

Papež František: Nezapomeňte nikdy na své první učitele a na školu

Tiskové středisko ČBK - 12. Červen 2018 - 17:00
Blíží se konec školního roku a děti z milánských a římských základních škol se vydaly za papežem Františkem. Během setkání mu pokládaly otázky, zajímalo je např., jaká byla jeho první učitelka, jeho škola, jak se rozhodoval pro své povolání a podobně. Papež předal dětem poselství, aby nikdy nezapomněli na své první učitele a na školu, protože to jsou kořeny naší kultury a bez kořenů nelze přinášet ovoce. Na závěr děti předaly papeži dárky, které samy vyrobily, a papež vyzdvihl, jak je důležité vytvářet věci rozumem, srdcem a rukama.

I cyrilometodějský Velehrad zanedlouho připomene 100 let od vzniku Československa

Tiskové středisko ČBK - 12. Červen 2018 - 8:00
4. a 5. červenec patří na Velehradě už po devatenáct let lidem dobré vůle. Sjíždí se sem (nejen) ze všech koutů republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie, 5. červenec patří Národní poutní mši svaté. Letos si na Velehradě navíc připomenou i 100. výročí české státnosti.

Papež František: Čistší energie pomůže chudým zemím i životnímu prostředí

Tiskové středisko ČBK - 11. Červen 2018 - 16:00
Papež František apeloval na zástupce velkých energetických a ropných společností, aby věnovali víc úsilí přechodu na čistší zdroje energie. Učinil tak na víkendové konferenci ve Vatikánu, kterou organizovala Papežská akademie věd ve spolupráci s univerzitou Notre Dame. Hlavním tématem konference byla energetická transformace a péče o společný domov.

Hlavní česká pouť na Svaté Hoře: Obnova tradice setkávání s korunovanou Marií

Tiskové středisko ČBK - 11. Červen 2018 - 15:15
Na Svaté Hoře nad Příbramí se v neděli 10. června 2018 uskutečnila hlavní pouť české církevní provincie, tedy diecézí ČR nacházejících se na území Čech. Na patnáct stovek věřících přišlo navzdory hrozbě vydatných bouřek uctít a prosit Pannu Marii Královnu (matku), stěžejní postavu v církvi.

Přímé přenosy bohoslužeb od 11. do 17. června 2018

Tiskové středisko ČBK - 11. Červen 2018 - 13:45
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Programové tipy Radia Proglas na 24. týden 2018

Tiskové středisko ČBK - 9. Červen 2018 - 12:00
V týdnu od 11. do 17. června zachytíte například rozhovor s Markem Orko Váchou na téma Život, nebo smrt? nebo Hudební siestu věnovanou 175. výročí narození E. H. Griega.

Stránky